Jaskyňa DrinyObjavenie jaskyne


V minulosti lesný hájnik Ján Hirner, ktorého synovia Teodor, Richard a Alexander robili výskum v Smolenickom krase, upozorornil smolenických nadšencov na záhadnú dieru na Drinách, kde si robili brlohy líšky, jazvece a kuny. Občas tu vliezol pes, ktorý prenasledoval zver a viac sa nevrátil. Povrávalo sa, že diera je hlboká a vedie do podzemných chodieb, ale nik sa neodvážil dolu spustiť. V roku 1920 začala robiť prieskum v Smolenickom krase a najmä na Drinách samostatná skupinka Smolenických nadšencov, ktorých tiež sprvoti lákali Janošíkové poklady. Boli to Imrich Vajsábel, Silvester Vallo, Alexander Vallo a Alojz Vajsábel. Neskôr sa k nim pridali Štefan Banič a jeho syn Ján Banič. Všetci už poznali záhadnú dieru na Drinách a pokúsili sa ju vyčistiť. Rozhodujúcim rokom sa stal rok 1929, keď sa rozhodli začať s vyčisťovacími prácami v zatarasenom komíne na Drinách. Prví sa na dno komína dostali: Imrich Vajsábel a Ján Banič, ktorých pokladáme za objaviteľov jaskyne Driny, koncom roka 1929. Obidvaja urobili potom prvé odstrely na dne komína, čím sa im odkryli chodby s nádhernou kvapľovou výzdobou. Prví návštevníci schádzali do jaskyne objavným komínom po rebríkoch na vlastnú zodpovednosť.Informácie

Katastrálne územie: Smolenice
Dĺžka prehliadkovej trasy: 450m
Trvanie prehliadky: 35 min.
Obdobie prevádzky: 1.04.-31.10.
Adresa: Smolenice 919 04
Okres: Trnava
Kraj: Trnavský
klikni pre zväčšenie mapy klikni pre zväčšenie obrázkuVstupy do jaskyne
Cenník vstupov do jaskyne
Otváracie hodiny

Tel: +421/ (0)33/ 558 62 00
Ako sa dostať do Jaskyne Driny?

Najbižšia cesta
Najbižšia cesta do Jaskyne Driny je z asfaltového parkoviska v rekreačnej oblasti Jahodník, po žltej značke.


Cesta od Smolenického zámku
Zaujimavou turistickou cestou je štart od Smolenického kostola (možnosť parkovania), prejdeme smerom k Smolenickému zámku, po modrej značke, kde sa na rázcestí nad Židovou dolinou napojíme na žltú značku, ktorá vedie až k Jaskyni Driny, cestou prejdeme cez lúku Vlčiareň ktorá sa nachádza pod vrchmi Záruby 767 m (najvyšším vrchom Malých Karpát) a Čelom 716 m.

Cesta cez Dolinu Hlboča
Jednou z ciest je cesta cez Dolinu Hlboča (kaňonovým údolím s obnaženými skalnatými útvarmi a krasovými javmi) po modrej značke od autobusovej zástavky pri Obecnom Úrade v Smoleniciach, smerom do Hlboče, Vlčiarne kde sa napojíme na žltú značku po ktorej sa dostaneme do Jaskyne Driny.