Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Obnovujeme pastvu a kvitnúce stráne na Molpíri

GALÉRIA
Dátum: 08.10.2023
Počet videní: 847
4 min. čítania
Obnovujeme pastvu a kvitnúce stráne na Molpíri

Počas posledného septembrového štvrtka zavítali na Molpír 25 zamestnanci spoločnosti Toyota a ochranári zo združenia BROZ, ktorí tu pripravovali pôdu na obnovu pastvy na hradisku Molpír.

Ide o projekt, ktorý familiárne nazývame “živé kosačky”

 

Spoločne sa im podarilo olúpať kôru na 70 koloch pozdĺž celej trasy ohrady, namontovať na ne štyri rady izolátorov a natiahnuť drôty. Takisto vyrovnali zeminu pod budúcim prístreškom pre zvieratá a vyčistili od náletov jeho okolie aj časť blízkeho čerešňového sadu. Vďaka tejto dobrovoľníckej akcii už čoskoro oživí historické hradisko nad Smolenicami stádo kôz, ktoré za týmto účelom zabezpečil MVDr. Matiašovič.

Zo začiatku sa tu bude pásť 15 zvierat na približne dvojhektárovej pastvine. Tá sa bude postupne rozširovať o ďalšie hektáre vzácnych strání, ktoré sú vo vlastníctve obce.

Hradisko Molpír vybudovali naši predkovia pred viac ako troma tisíckami rokov. Najväčší rozmach dosiahlo v 7. storočí pred našim letopočtom, kedy tu žilo zrejme až 800 ľudí. Tí sa venovali najmä remeselníctvu, no celkom určite tu už v tých časoch chovali aj hospodárske zvieratá. Hoci bolo hradisko v nasledujúcom storočí zničené, ľudia jeho priestory využívali až do nedávnej minulosti, predovšetkým ako pasienok.

Práve pastve môžeme vďačiť za to, že sa na lokalitách ako Molpír zachovali mimoriadne cenné biotopy. V odbornej reči ide o tzv. xerotermy, čiže teplo- a suchomilné trávnaté spoločenstvá, ktoré k druhovo najbohatším zložkám prírody na Slovensku. Tvorí ich totiž obrovské množstvo bežnejších aj vzácnych druhov rastlín a živočíchov. Spomedzi tých vzácnejších sa na Molpíri dodnes vyskytuje napríklad orchidea vstavač purpurový, náš najkrajší pavúk stepník červený a viacero druhov denných motýľov, vrátane neprehliadnuteľného vidlochvosta feniklového. Vysokú druhovú rozmanitosť tejto lokality značne rozširujú svetlé lesy, ktoré sú skoro na jar plné chochlačiek dutých. Tie sú tu živnou rastlinou húseníc ohrozeného motýľa jasoňa chochlačkového.

Všetky tieto prírodné hodnoty, a s nimi aj pozostatky pradávneho osídlenie Molpíra, by sa ale bez potrebnej starostlivosti stratili v tieni krovín a hustého lesa. Ako vidieť na porovnaní historickej a súčasnej ortofotomapy, od polovice minulého storočia pohltili dreviny viac ako polovicu územia hradiska. V nedávnej minulosti síce bolo približne 5 ha lúk vyčistených od náletových drevín, no bez následnej starostlivosti začali opätovne zarastať.

Už v najbližších týždňoch ale našťastie bude na tomto prírodne aj kultúrne významnom mieste obnovená tradičná pastva kôz. Zabezpečená bude vďaka spolupráci Obce Smolenice, miestneho farmára a ochranárskeho združenia BROZ. Pastvu technicky zastreší ochranársky projekt LIFE Panalp, zameraný na obnovu vzácnych lúčnych spoločenstiev. Z pastvy na Molpíre bude profitovať nielen tunajšia príroda, ale aj obec, ktorá vďaka nej ušetrí množstvo nákladov na starostlivosť o územie kultúrnej pamiatky. Súčasne sa zvýši atraktivita hradiska pre obyvateľov a návštevníkov obce, nakoľko aj po ohradení bude stále voľne prístupné verejnosti.

V mene Obce Smolenice všetkým dobrovoľníkom, ktorí sa tejto akcie zúčastnili, srdečne ďakujeme. 

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.