Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

O vzácne územie Molpír v Smoleniciach sa budú starať kozy

Dátum: 23.04.2023
Autor: Obec Smolenice
Počet videní: 188
3 min. čítania
O vzácne územie Molpír v Smoleniciach sa budú starať kozy

O historickú lokalitu s hradiskom na vrchu Molpír nad Smolenicami sa budú starať kozy. Ich úlohou bude spásaním likvidovať náletové dreviny a invázne rastliny, ktoré vytláčajú vzácne trávnaté biotopy.

Obec Smolenice sa na spolupráci pri zabezpečení starostlivosti o prírodovedne a historicky významnú lokalitu, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou, dohodla s Bratislavským regionálnym ochranárskym združením a so skúseným farmárom Rastislavom Matiašovičom.

V oplotkoch budú bráničky

Krajský pamiatkový úrad v Trnave nemá podľa starostky Smoleníc Svetlany Petrovičovej k paseniu kôz v lokalite výhrady.

Pastva pre kozy na Molpíre bude ohradená oplotkami. Pre turistov nebudú prekážkou, pretože v oplotkoch budú bráničky. „Ľudia, ktorí navštevujú Alpy, sa s tým stretávajú, pretože je to tam úplne bežné. Funguje to tak, že si bránku otvoria a za sebou zatvoria,“ vysvetlil na rokovaní obecného zastupiteľstva Rastislav Matiašovič.

V súčasnosti už dáva dokopy brigádnikov, ktorí mu pomôžu s vybudovaním oplotkov. Až potom bude môcť kúpiť kozy, aj keď sa ukazuje, že s dostupnosťou vhodného plemena, ktoré netreba dojiť, môžu byť problémy.

Medzinárodný projekt

Bratislavské regionálne ochranárske združenie zaradilo pasenie kôz na Molpíre do medzinárodného projektu, ktorý je zameraný na obnovu suchomilných travinno – bylinných spoločenstiev.

Obnova týchto biotopov prebieha primeraným odstránením drevín a následne pasením, ktoré tam už dlhšiu dobu chýba. Andrea Janíčková z tohto združenia je presvedčená, že kozy by popri svojej hlavnej úlohe, ktorou bude udržiavanie nízkeho porastu, mohli pritiahnuť ľudí na vzácnu lokalitu v blízkosti Smolenického zámku.

Lokalita Molpír je známa ako výšinné opevnené hradisko, najviac obývané bolo v 7. a na začiatku 6. storočia pred Kristom. Podľa doterajších poznatkov zaniklo náhle, pravdepodobne po nepriateľskom útoku a následnom požiari. Hradisko v rokoch 2011 – 2020 zrevitalizovalo a zviditeľnilo občianske združenie Naše Smolenice, ktoré však ukončilo svoju činnosť. Združenie tam istý čas takisto využívalo kozy na spásanie porastov.

ZDROJ: SITA

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.