Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Cesta k hradu či na túru sa predraží. Spoplatnené parkovanie má zabrániť chaosu, kontrola je zatiaľ otázna

Dátum: 18.08.2023
Autor: Obec Smolenice
Počet videní: 277
2 min. čítania
Cesta k hradu či na túru sa predraží. Spoplatnené parkovanie má zabrániť chaosu, kontrola je zatiaľ otázna

Smolenický zámok, zrúcanina hradu Dobrá voda a príroda Malých Karpát lákajú ľudí z celého západného Slovenska. V obciach najmä počas víkendov zažívajú pretlak parkujúcich cezpoľných áut. Niektorí ich odstavia tak, že sa domáci nevedia dostať na svoj pozemok alebo von, problém majú aj vodiči autobusov. Divoko sa parkuje na zeleni či tesne v blízkosti vody. Obce preto prichádzajú s reguláciou parkovania.

Začali v Smoleniciach

Zámer spoplatniť parkovanie v konkrétnych lokalitách odsúhlasili na jar tohto roku aj v obci Smolenice. O tejto možnosti diskutovali už dlhšie. Dôvodom bol podľa starostky Svetlany Petrovičovej spôsob parkovania v blízkosti kultúrnych pamiatok, ale aj parkovanie pred vjazdami do domov obyvateľov. Vodiči parkovali aj na koreňoch lipy pri kostole, ktorá je prírodnou pamiatkou.

Nová parkovacia politika sa bude zavádzať postupne. V súlade s tým, ako budú v jednotlivých zónach pribúdať legálne parkovacie miesta. Prvé z nich vzniknú pri cintoríne, práce sú rozdelené na dve etapy.

„Približne pred týždňom sme ukončili verejné obstarávanie na zhotoviteľa diela. Predpokladáme, že výstavba parkovacích miest bude prebiehať v septembri. Očakávame, že od októbra budeme môcť zavádzať našu dopravnú politiku do praxe,“ približuje zástupkyňa starostky Magdaléna Hlavatá. Druhá fáza parkovacích miest pri cintoríne je v štádiu rozpracovania projektovej dokumentácie.

Zón, kde musia vodiči rátať so spoplatneným parkovaním, bude niekoľko. Zaplatia v okolí farského kostola, na Ulici SNP, na Zámockej ulici či pri kultúrnom dome. Platba bude možná len formou SMS správy alebo prostredníctvom mobilnej aplikácie. „V hre sú viaceré varianty, ako sa bude kontrolovať úhradu parkovného. Momentálne je to vo fáze dolaďovania,“ uzatvára zástupkyňa starostky.

CELÝ ČLÁNOK: https://spravy.pravda.sk/regiony/clanok/678255-cesta-k-hradu-ci-na-turu-sa-predrazi-spoplatnene-parkovanie-ma-zabranit-chaosu/

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.