Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Vďačia mu za Smolenický zámok, na Jozefa Pálfiho Smoleničania nezabudli

Dátum: 09.09.2023
Autor: Obec Smolenice
Počet videní: 200
2 min. čítania
Vďačia mu za Smolenický zámok, na Jozefa Pálfiho Smoleničania nezabudli

Podnikavý Jozef Pálfi založil v regióne chemickú továreň, tradícia chemickej výroby sa v Smoleniciach udržala dodnes.

Osobnosť Jozefa Pálfiho si pri príležitosti 170. výročia od jeho narodenia pietnou spomienkou pripomenuli obyvatelia Smoleníc na cintoríne pri hrobke pálfiovcov.

 

Kvety k miestu jeho posledného odpočinku položila starostka Svetlana Petrovičová aj farníci.

Jozef Pálfi sa narodil 8. septembra 1853 na území dnešného Poľska. Žil však aj so svojou rodinou v Smoleniciach v kaštieli, ktorý už nestojí.

Čím bol taký významný, že si ho Smoleničania pripomínajú aj 170 rokov po narodení? Ešte za života svojho otca Mórica Pálfiho prevzal správu smolenického panstva.

V podnikaní sa začal orientovať na priemyselnú výrobu, založil chemickú továreň, zakladal píly. Chemická výroba sa v obci udržala dodnes.

Riaditeľka Múzea Červený Kameň Ivana Janáčková v príhovore pred hrobkou pálfiovcov zdôraznila, že práve vďaka Jozefovi Pálfimu stojí Smolenický zámok, ktorý je už desaťročia dominantou obce.

„Som presvedčená, že keby nebolo Jozefa Pálfiho, nebol by ani Smolenický zámok. S obnovou stredovekej ruiny hradu začal jeho otec Móric Pálfi, ale Jozef bol ten, kto postavil Smolenický zámok v jeho súčasnej podobe,“ povedala Ivana Janáčková.

Jozefa Pálfiho dnes v Smoleniciach pripomína, okrem toho, čo počas svojho života vybudoval, aj busta, ktorú odhalili pred šiestimi rokmi v parku bývalého „dolného“ kaštieľa.

CELÝ ČLÁNOK: https://www.trnavskyhlas.sk/c/35848-vdacia-mu-za-smolenicky-zamok,-na-jozefa-palfiho-smolenicania-nezabudli/

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.