Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Spomienka na oslobodenie Smoleníc

Dátum: 09.04.2024
Autor: Obec Smolenice
Počet videní: 427
3 min. čítania
Spomienka na oslobodenie Smoleníc

Oslobodzovanie celého územia Slovenska prebiehalo od septembra 1944 až do mája 1945. Uskutočnilo sa v dvoch etapách prostredníctvom piatich strategických útočných operácií.

Oslobodzovacie boje na území západného Slovenska, tzv. Bratislavsko-brnenská operácia, boli v porovnaní s oslobodzovaním východného a stredného Slovenska pomerne rýchle a efektívne, čo bolo dané predovšetkým geografickými podmienkami a aj počasím. Ustupujúce hitlerovské vojská sa nedokázali zachytiť ani na rieke Nitra a ani na rieke Váh a možno tvrdiť, že rozhodný postup vojsk 2. ukrajinského frontu na čele s významným sovietskym maršalom Malinovským zlomil odpor okupantov na celom území západného Slovenska.

24. marca 1945 začali sovietske vojská bombardovať mesto Trnava. Nemeckú frontovú líniu udržiavali tanky, ktoré ešte občas vyrážali do protiútoku. Postupujúcu osloboditeľskú armádu už nemohli zastaviť. 1. apríla 1945 okolo 14.00 vstúpili sovietske jednotky do Trnavy a oslobodili ju. V tento deň boli oslobodené aj obce v čiare Dolné Orešany, Košolná, Suchá nad Parnou, Zvončín, Bučany, Trakovice, Leopoldov, Koplotovce, Sokolovce. Dňa 1. apríla 1945 na Veľkonočnú nedeľu sa od Nitry v smere na Hlohovec začali blížiť sovietske vojská a vo večerných hodinách bolo mesto oslobodené. Dňa 2. apríla oslobodila sovietska armáda obce v čiare Horné Orešany, Špačince, Jaslovské Bohunice, Veľké Kostoľany, Drahovce. 3. apríla sa front posunul k Trstínu, Hornej Krupej, Kátlovciam a Nižnej.

4. apríla 1945 boli oslobodené obce Banka, Bašovce, Borovce, Buková, Dolný Lopášov, Ducové, Hubina, Kocúrice, Krakovany, Malé Orvište Ostrov, Piešťany, Rakovice, Trebatice, Veľké Orvište a práve aj Smolenice. 5. apríla to boli obce Dechtice a Naháč a 6. apríla ako posledné v tomto regióne oslobodili sovietske vojská podhorské obce Dobrú Vodu, Chtelnicu, Lančár, Kočín, Prasník, Šípkové, Šterusy a Vrbové. Práve 6. apríla boli obce piešťanského a trnavského okresu zbavené nemeckých okupantov.

Už 79. výročie tohto významného historického momentu sme si v piatok 4. apríla pripomenuli položením venca k Pomníku padlým vojakom. Nájdite si aj vy aspoň chvíľku, zastavte sa pri tomto pomníku a poďakujte sa všetkým tým, ktorí položili svoj život za to, aby sme mohli my žiť v mieri.

20240404_Pomník_padlých_výročie_oslobodenia_Smoleníc3

-----

Tento príspevok čerpal z článku Vlastivedného múzea Hlohovec, v ktorom nájdete podrobnejšie informácie o priebehu oslobodzovania. Prečítať si ho môžete tu