Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Vyrez alebo orez stromov pred domom

Vyriešený
Prijatý: 18.10.2023
Zodpovedaný: 18.10.2023
Autor: Sladkova Yulia
Zodpovedal: Martin Panák

Podnet:

Dobry deň,prosim pekne,chcem Vás veľmi pekne požiadať o povolenie orezu alebo výrezu nasledujúcich stromov pred domom.Dôvodom je nedostatok svetla v dome kde mam kvety,v zime dost trpia musim prisvecovať a vtaci mi velmi špinia auto..Prosim ak by ste suhlasili,konkretizujte mi či stromky môžem vyrezat alebo orezat pripadne trochu preriedit žeby sa vyyrezal len napriklad jeden.Veľmi pekne dakujem za pomoc.Sladkova


Odpoveď:

Dobrý deń, 

Na výrub dreviny sa vyžaduje súhlas orgánu ochrany prírody, ak zákon neustanovuje inak. Súhlas na výrub dreviny sa môže v odôvodnených prípadoch vydať len po posúdení ekologických a estetických funkcií dreviny a vplyvov na zdravie človeka a so súhlasom vlastníka alebo správcu, prípadne nájomcu, ak mu takéto oprávnenie vyplýva z nájomnej zmluvy, pozemku, na ktorom drevina rastie, ak žiadateľom nie je jeho vlastník (správca, nájomca) a po vyznačení dreviny určenej na výrub. (§ 47 ods. 3 zákona č. 543/2002 Z.z. o ochrane prírody krajiny a krajiny)

Aby mohlo byť začaté konanie musí občan podať na obecnom úrade žiadosť o vydanie súhlasu na výrub drevín.

Všetky informácie k výrubu drevín nájdete na https://www.smolenice.com/21262/vyrub-drevin

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.